website

Zambak Deri, 1983'ten beri

Zambak Deri, 1983'ten beri

Zambak Deri'nin kuruluşu 1983 yılına dayanmaktadır. Öğretmen olan eşinin masrafları karşılayamaması sebebi ile ev ekonomisine destek olmak amacı ile evinde el işi işler yapan Yücel Kuş, işleri dağıtan kadını ikna ederek bir işyeri açar. Böylece evin ekonomisine katkı sağlarken çocuklarına da istedikleri oyuncakları alabilecektir.

Açılan dükkanda el işi ile evlerde örülen kırlentlere bez takılarak fason üretime başlanır. Ekonomik zorluklar yaşayan diğer kadınlar da işe dahil olunca üretim kapasitesi artar. Kırlentlerde el işi örme kazaklara geçilir, el işi ile yapılacak üretime dahil edilir.

90'lı yılların başına kadar sistem bu şekilde işler, bir iki defa tökezlenip ayağa kalkılsa da emeğinin karşılığını almanın verdiği haz ile yola devam edilir.

Fransa'dan gelen bir Türk toptancı deri ile yapılan el işi ceketlerin imalatı için Zambak Giyim ile anlaşır ve Zambak Deri'nin can suyu da orada verilir. Deri ile el işi örgü karıştırılarak oluşturulan yeni model de tutunca, artık deri ile çalışmak daha keyiflidir.

Bu dönemde doğan "Yaprak Ceket" modelimiz hala satışlarda zirveyi zorlamaya devam ediyor. Kadının gücü ile yola çıkan Zambak Deri, ailenin diğer kadınlarını da işin içine çekerek büyümeye devam eder. Yurtiçi satışlardan ihracata geçilmiş ve Avrupa'daki Türk toptancılar el işi deri ceketleri pazarlamaya başlamıştır.

Ülkenin içinde yer aldığı ekonomik zorluklar iş hayatını da etkilemeye devam eder. 2000'li yıllara gelirken ileri görmek artık iyice zorlaşmıştır. Ekonomik olarak yaşanan sıkıntılar rotanın ihracata yönelmesi zorunlu kılmıştır. 

Duraklamaya yüz tutan işleri yeniden ayağa kaldırmak için ailenin bireyleri dört bir elden işlere el atarak çalışmalara başlar.

Yeni modeller, yeni teknikler üretilerek yola devam edilir.

2010 senesine evin oğlunun düğünü sonrasında aileye katılan yeni bir kadın işlerin yürütülmesinde ön plana çıkacaktır. İşletmenin kurucusu Yücel Kuş'tan birebir aldığı eğitimler ile işin başında yine bir kadın olacaktır. Ailenin erkekleri de her zaman kadının gücü ile ayakta kalan işletmenin destekçileri olmaya devam edecektir.

2013 senesinde katıldıkları ilk Deri Fuarı'nda işini bilen ve belki de Zambak Deri'nin fuara katılmasını dört gözle bekleyen müşteriler ilgilerini daha ilk dakikalardan gösterirler ve ilk fuar başarı ile tamamlanır. Yurt içindeki satışların Zambak Deri'nin üretimini taklit edenler tarafından düşürülmesi ile rota ihracata çevrilir. Fuarların devamı geldikçe Zambak Deri artık müşterilerini kendi evlerinde ziyaret etmeye başlar.

2015 yılında ilk kez İngiltere'ye adım atılır ve el işi derinin satışları ilk elden tamamlanır. Sonrasında gelen Paris, Kopenhag, New York ve Tokyo fuarları ile Zambak Deri, Zamback markası ile yüksek ilgi gören butiklerde kendine yer bulur.

1983'te küçük bir atölyede başlayan serüven 2020'li yıllara gelindiğinde Dünya'nın bir çok köşesindeki butiklerde devam ediyor.

Satıcıya özel notunuz
Kupon Kodu Ekle

Ne arıyorsunuz?


Popüler Aramalar  deri  yaprak ceket v.b.